Koufontinas był wybitnym członkiem Organizacji Rewolucyjnej 17 listopada, greckiej skrajnie lewicowej organizacji partyzantki miejskiej utworzonej w 1975 r. I kierowanej przez Alexandrosa Giotopoulosa.
Organizacja została rozwiązana w 2002 roku po bestialskim aresztowaniu i procesie wielu jej członków.
Koufontinas został skazany na 11 wyroków dożywocia plus 25 lat więzienia za rzekomy udział w sumie w jedenastu morderstwach, eksplozjach i rabunkach
Koufontinas jest obecnie leczony na oddziale intensywnej terapii szpitala przez 12. dzień z rzędu, po tym, jak był leczony przez 22 dni na zwykłym oddziale patologii.
W pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami, personel OIOM-u podejmuje wszelkie niezbędne działania medyczne i farmakologiczne, aby poradzić sobie z konsekwencjami uporczywej odmowy jedzenia lub przyjmowania płynów przez pacjenta” - powiedział Kolokithas.
Skazany aktywista zdecydował się na strajk głodowy, a później strajk z pragnienia, żądając przeniesienia go do więzienia Korydallos w Atenach, co, jak twierdził, było jego prawem.
„Personel medyczny nadal świadczy swoje usługi zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej, aby zapewnić zdrowie pacjenta przy pełnym poszanowaniu praw człowieka” - zaznaczył szpital w oświadczeniu, gdyż jego życie jest poważnie zagrożone.
Koufontinas został uwięziony w rolniczym więzieniu Domokos niedaleko Lamii i rozpoczął strajk głodowy 8 stycznia.
Reperkusje polityczne
Wszystkie partie opozycji w Grecji już zaapelowały do rządu, aby zmienił swoje twarde stanowisko, aby uniknąć czegoś, co zostało opisane jako pierwsza śmierć więźnia w wyniku strajku głodowego w Europie od czasów Margaret Thatcher w latach 80. XX wieku. Rząd nie pozwala terrorystom udawać się do więzienia Korydallos, do którego Koufontinas chciałby zostać przeniesiony.
Lider opozycji Alexis Tsipras powiedział w sobotę: „Wzywam rząd do zmiany stanowiska, aby (nić życia Koufontinasa) nie została przecięta. Życie ludzkie w państwie prawnym jest dobrem najwyższym. Nawet jeśli chodzi o skazanych, którzy tego nie szanowali. W końcu demokracja jest silna, kiedy ma prawa, które dotyczą wszystkich i nie mści się ”. od 7mego marca trwają akcje solidarnościowe z niewinnym więźniem systemu w całej Europie oraz polsce min. w Lublinie Gdyni i Szczecinie.
Komentarze
Prześlij komentarz